Nadchodzą ciężkie czasy dla palaczy

Koszty leczenia palaczy wynoszą ok. 18 mld zł rocznie

Fot.: Marcin Oliva Soto

Koszty leczenia palaczy wynoszą ok. 18 mld zł rocznie

Rząd przyjął drakońską ustawę w myśl której  zniknie ze sprzedaży m.in. tytoń do samodzielnego skręcania oraz papierosy smakowe.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, przedłożony przez ministra zdrowia. Zmiany w obecnych przepisach są niezbędne, bo 20 maja 2016 r. wchodzi w życie dyrektywa UE dotycząca wyrobów tytoniowych. Nowela wdraża właśnie unijne dyrektywy. Zgodnie z nowelą popularne mentole będą do kupienia jeszcze przez  5 lat.  Będzie też zakaz stosowania tzw. informacji o wyrobach tytoniowych w  punktach ich sprzedaży, ponieważ  była ona wykorzystywana do obchodzenia zakazu reklamy.


 Bardzo mocno zostanie ograniczony dostęp do e-papierosów. W dodatku resort finansów rozważa objecie ich akcyzą co znaczne podniosło by ich ceny. Do tej pory sprzedaż produktów tych objęta jest jedynie podatkiem VAT. W przyjętej przez rząd ustawie zapisano zwiększony  , specjalistyczny nadzór nad obrotem e-papierosami. 
Papierosy elektroniczne, podobnie jak tradycyjne, nie będą mogły być palone w miejscach publicznych, np. na przystankach autobusowych,  w szpitalach, szkołach, lokalach gastronomicznych. E-papierosy także zostaną objęte zakazem reklamy,  Ich producenci i importerzy, nie będą mogli sponsorować imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych i zdrowotnych. Zakazane będzie detaliczne sprzedawanie i kupowanie przez internet e-papierosów i płynów z nikotyną do nich, zarówno w kraju jak i za granicą. Na opakowaniach papierosów elektronicznych zostanie zamieszczona informacja o  wszystkich zawartych w nich składnikach i ich ilościach oraz pojawi się odpowiednie ostrzeżenie zdrowotne. Obecnie ok 1,8 mln  Polaków  pali e-papierosy W nowych przepisach przewidziano zakaz sprzedaży e-papierosów lub pojemników  z płynem zawierającym nikotynę osobom, które nie ukończyły 18 lat.  W sklepach trzeba będzie umieścić w widocznym miejscu informację: „Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do lat 18”.


Koszty leczenia palaczy wynoszą ok. 18 mld zł rocznie, natomiast koszty niemedyczne np mniejsza wydajność w pracy to ok. 15 mld zł rocznie. 

Komentarze (31)

 • ~Absurd! 2016-03-08, 16:58
  pokaż komentarz
 • ~nobody 2016-03-09, 08:12
  pokaż komentarz
 • ~przemo2012 2016-03-16, 07:55

  Bzdura i kłamstwo. E-papierosy w ogóle nie są sposobem na rzucanie palenia, są tylko zamiennikiem normalnych fajek. Uzależnienie od nikotyny jak było, tak jest, tylko teraz głód nikotynowy jest zaspokajany w inny sposób. Nie znam ani jednej osoby, która paliłaby e-papierosy i rzuciła dzięki temu palenie. Co więcej - większość znanych mi e-palaczy pali e-papierosy głównie jako wygodny zamiennik - każdy z nich wypala dodatkowo kilka normalnych papierosów dziennie.

  Jedynym sposobem na rzucenie palenia jest ściśnięcie pośladów i wytrzymanie 2 tygodni, potem samo się rzuca. I nie ma cudów - paliłem 17 lat, próbowałem różnych ustrojstw, w tym e-papierosów - i dopiero rzetelne podejście do rzucenia palenia dało skutek - nie palę już 6 lat.

   

 • ~Koliber 2016-03-08, 19:40
  pokaż komentarz
 • ~jamaria 2016-03-16, 08:44

  Oczywiście masz potwierdzenie wieloletnich badań klinicznych wykonanych przez niesponsorowane autorytety w tej dziedzinie twierdząc że e-papierosy sa nieszkodliwe dla otoczenia w którym je "palisz". Oczywiście ze nie bo sam nie wiesz co wdychasz. Kolejny mongoł który wierzy w reklamy . Z łaski swojej truj sie we własnym zakresie i przestań zasmradzać tym syfem innych ludzi. Bo wyobraź sobie że te twoje "superfajne" chmury dymu śmierdzą chemią .
   

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.