Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu: Ograniczenie legalnej sprzedaży alkoholu jest ukłonem w kierunku szarej strefy

Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu: Ograniczenie legalnej sprzedaży alkoholu jest ukłonem w kierunku szarej strefy

W czerwcu ubiegłego roku ustanowiono przepisy ograniczające sprzedaż alkoholu w Warszawie, m.in. zwiększono odległość punktów sprzedaży od obiektów chronionych (np.  żłobków, przedszkoli, kościołów).  Sklepom odbierane są koncesje na alkohol, tracą one obroty lub zostają zamykane, a są to także miejsca, gdzie sprzedaje się produkty spożywcze. Zawsze powtarzaliśmy, że ograniczenia w legalnej sprzedaży to ukłon w stronę szarej strefy. Zaostrzenie tych przepisów może spowodować zamknięcie wielu sklepów na terenie Warszawy. Często takie sklepy, gdzie sprzedawany jest alkohol, funkcjonują od dziesiątek lat i żyją w zgodzie ze swoim sąsiedztwem. Nagle okazuje się, że znajdują się zbyt blisko obiektów chronionych i nie mogą sprzedawać alkoholu, a nie są w stanie utrzymać się ze sprzedaży tylko produktów spożywczych. Wiele rodzinnych firm zostanie zamkniętych. Ponadto absurdalne są takie przypadki –  sklep, który znajduje się 90m od przedszkola utraci koncesję, a ten, który stoi 102m od szkoły, zachowa ją. Chcielibyśmy, aby władze miasta przeprowadziły szersze konsultacje społeczne na ten temat. Jesteśmy gotowi do rozmów – komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Więcej na temat: alkohol, handel, szara strefa
Oceń

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.

Najnowsze artykuły

komentarze (0)Aktualności2016-05-27, 12:46
Ubezpieczenie kredytu jest dla banku jedną z form zabezpieczenia spłaty kredytu, ale stanowi dla niego również dodatkowy dochód Niemal każdy bank oferując kredyt gotówkowy, proponuje jednocześnie ubezpieczenie tego kredytu. Czasami jest ono dobrowolne, często jednak obowiązkowe. Bank zachęca kredytobiorcę do skorzystania z oferty ubezpieczenia, obniżając oprocentowanie kredytu lub prowizję. Czy jest to opłacalne dla kredytobiorcy? Na co zwrócić szczególną uwagę przed zawarciem umowy kredytowej?
komentarze (0)Aktualności2016-05-27, 12:37
Zamiana mieszkania – tańsza alternatywa dla sprzedaży i zakupu Gdy myślimy o zmianie miejsca zamieszkania, zwykle mamy na myśli sprzedaż obecnego i zakup nowego. Zsynchronizowanie obu transakcji nie jest proste. A wystarczy znaleźć osobę, która ma odwrotną od naszej sytuację – można wówczas oszczędzić nie tylko czas i stres, ale i pieniądze.
komentarze (0)Aktualności2016-05-26, 12:47
Ponad 1/3 dziennikarzy twierdzi, że maleje poczucie stabilności w ich zawodzie 32 proc. dziennikarzy odczuwa mniejszą stabilność zawodową w swojej profesji. Jednocześnie, taki sam procent badanych przyznaje, że duży wpływ na jakość codziennej pracy mają wprowadzane cięcia budżetowe.